04.11.2024
4 листопада 2024р. у бібліотеці університету пройшло відкрите альтернативне заняття зі студентами спеціальностей «Бібліотечно-інформаційних систем» та «Менеджменту соціокультурної сфери», з використанням каністерапії та бібліотерапії.
На сучасному етапі розвитку суспільства виникає необхідність оновлення традиційних методів і форм бібліотечної роботи, які повинні привертати до себе увагу спільноти та користувачів нашої бібліотеки, і найкращим чином відповідати на питання часу.
Під час дії відкритого заняття, за допомогою працівників бібліотеки, студентства, власниці спеціально навченої собаки породи амстафф за кличкою «Лея», господарка собаки п. Олена розповіла про каністерапію, тренування з собакою, реабілітаційні навчання та багато іншої цікавої інформації. У тому числі про інтелектуальну та пізнавальну сфери спілкування з собакою у стінах бібліотеки.
Собака використовується як «науковий помічник», мотивує до навчання і завдяки створенню благоприємних умов збільшує можливість засвоєння знань. Користувачі (респонденти) охоче запам’ятовують зміст, героєм якого є його новий друг – собака, також допомагає дітям та студентству із зниженим сприйняттям чи небажанням (з різних причин) засвоєння знань та відвідування навчальних закладів. Заняття проходять у групах або індивідуально. Вони мають певний сценарій, що реалізує програму навчання та стимулює, розслабляє відвідувачів заходів.
Отже, каністерапія – це форма терапії з використанням собак, які надають підтримку та розслаблення людям, що переживають фізичні, соціальні або емоційні труднощі.
«Взаємодія з тваринкою (ігри, читання, рухливі дії) та тактильна взаємодія з собаками, вчить і допомагає респондентам перетнути свої бар’єри, відкритися світу. Адже в такому зціленні є щось просте й давно забуте: собака як ніхто інший вміє дві речі – дарувати любов і мовчати. А це іноді відіграє ключову роль», - відзначила п. Олена.
Також каністерапія це метод, що підсилює ефективність розвитку особистості, освіти та реабілітації, в якій мотиваторм є спеціально відібраний і навчений собака.
«Ефект від ненаправленої каністерапії можуть відчути на собі всі власники собак, коли вони приходять втомлені додому, а їм на зустріч біжать, помахуючи хвостиком, улюбленці. А ось направлену каністерапію використовують для досягнення певної цілі, наприклад, викликати інтерес у дитини до читання змінити у неї ставлення до навчання, допомогти людям з особливими потребами краще соціально реабілітуватися в нашому світі», - зазначила п. Олена.
Ще один приклад каністерапії це реабілітація військових, що повертаються із зони бойових дій. Проєкт “Друг героя” почав працювати у 2015 році, через рік після початку збройного конфлікту в Україні. Психологи працюють з ветеранами разом з собакою, тоді людина почувається безпечніше і може відкритися психологу.
В останні роки в Україні створюється все більше центрів реабілітації та окремих проєктів, де собаки працюють за різними напрямками. У інформаційній сфері у тому числі.
Отже, важливо майбутнім фахівцям, взяти корисну інформацію до уваги та самовдосконалюватись. Успіхів! Далі буде!